Malatya Forum   Malatya Forum
 
Ana Sayfa  |  Arama  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Malatya Forum'a hoşgeldiniz.

Diğer illerin forum sitelerinde en az 2000 üye varken 3 senedir aktif olan Malatya Forum sitesinin üye sayısı daha 500 bile olmadı! Malatya Sevdalıları Arkadaşlar; sitenin trafik ve diğer masraflarını biz karşılıyoruz. Uzun bir süredir de karşılıksız emek verdik. Amacımız hiçbir zaman site hitini artırıp reklam geliri elde etmek değildi. Lütfen sitenin devam etmesini istiyorsanız üye olunuz. Unutmayın! Marifet iltifata tabiidir.
uye ol
ÜYE OL

Forum Ana Sayfası  »  Malatyalı Ünlüler ve İz Bırakanlar
 »  Şeker Hoca Celal Tigen

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Şeker Hoca Celal Tigen           (gösterim sayısı: 1.365)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Malatya Forum]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 31.05.2011
İleti Sayısı: 2.722
Şehir: Malatya
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 15.07.2011- 15:57
Alıntı yaparak cevapla  


Malatya'nın Meşhur şeker Hocası

Şeker Hoca bir alem hoca: "Peygamberimiz yaşasaydı cipe binerdi, zaten devenin de iyisine binmiş!" diyor. Teravih namazında eli boş gelen kadınlara "Televizyon programlarına börek çörek yapıp gidersiniz, buraya eliniz boş geliyorsunuz!" diye takılıyor. Söylediklerini oya sunuyor, Cuma namazının farzını kıldırıp "Memleketin 330 milyar dolar borcu var,haydi şimdi gidip çalışın!" diye cemaati işlerinin başına gönderiyor. O Malatya'nın ünlü Şeker Camii'nin Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tigen. Basın Yayın Halkla İlişkiler mezunu. Yaşını sorduğumuzda "52 modelim!" diyor.

İşte sorular ve cevaplar:

Cemaatiniz camiden taşıyormuş. Nedir bunun esbab-ı mucizesi?

"Zebanilerden,cehennemde kaynayan kazanlardan,cehennem ateşinde yananlardan bahsetmem. Cami korkutma yeri değil,sevdirme yeridir. Adam camiye zaten dert, ızdırap içinde geliyor. Bir de cehennemden mi bahsedeceğiz?"

Camide promosyon uygulamanız varmış?

"Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım. Camiye gelen çocuklara camiyi sevdirmek gerekir. Onlara sorular soruyorum, bilseler de bilmeseler de şehirler arası bilet,çeyrek, cumhuriyet altını veriyorum."

Camilerde niye devamlı ayakkabılar çalınır?

" Bizde ayakkabılar kaskoludur. Ayakkabısı çalınana ayakkabı alıyorum."

Hep böyle grand tuvalet mi giyersiniz?

"İslam dini cübbe,sarık,takke ve tesbihten ibaret değildir.Peygamberimiz sıcak iklimde yaşadığı için entari giymişti.Kutuplarda yaşasa öyle mi giyecekti?"

Hurafeler ve batıl inançlara niçin bu kadar itibar ediliyor?

"Şİddetle karşıyım.Gidiyorlar türbelere,çaputlar bağlıyorlar, "Al sana göbek,ver bana bebek!" bunlarla uğraşıyorlar.Malatya'da Keşşaf Baba Türbesi var.Bir baktım kadınlar türbenin etrafında neredeyse içki kokteyli yapıyorlar.Yakını içki içen eline viski,şarap,rakı ne varsa mezara getirmiş.Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı değil mi? Bunlar dini takvim yapraklarında,cami diplerinde öğrendikleri için oluyor."

Allah bilir sizin internet siteniz de vardır?

"Cemaate; www.celalhoca.com.tr 'ye girin, sorular sorun dedim. Cemaat araştırmış."Hocam bulamadık!" dediler. Sitem yok, esri yapmıştım. Ama hazırlıkları yapılıyor, yakında olacak."

Cuma Namazının farzını kıldırıp cemaati gönderdiğiniz oluyormuş, niye?

"Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var.Namazın farzını kıldırdıktan sonra; "Haydi şimdi gidin çalışın,memleket düzlüğe çıksın!" diyorum."

Sizden rahatsızlık duyanlar yok mu?

"Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler.Dini preslemişler,monoton hale getirmişler.İslam dini güler yüzlü bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz."

Şeker Hoca devam ediyor:

"Şeker Camii'ne yalınayak gelinmesini yasakladım.Ayağında mantar,egzama,başka bir hastalık olabilir.İnsanlar o ayakla basılan yere secde ediyorlar.Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı'na cemaate galoş giydirelim edim.Henüz alamadım ama 1000 tane alıp koyacağım camiye."

"Bir gün sabah namazı için camiye gelmiştim.Üstünde hırka olan birini gördüm ama çok karanlıktı,tanıyamadım."Kimisiniz?" dedim,"Turgut Özal'ım" dedi.O sırada Başbakandı.Korumalarını atlatıp gelmiş.Annesi Hafize Hanım'la tanıştırıp aile imamları olmamı,dini konularda onları yönlendirmemi ve yılda 5 kere hatim indirmemi istedi."Babam için 5 kere hatim indirmiyorum,ancak bir kere yapabilirim!" dedim."Peki öldükten sonra mezarıma 5 yıl boyunca gelip dua okur musun?" dedi."Ya Amerika'da,Arabistan'da ölürseniz,nasıl geleyim?" dedim,onu da kabul etmedim.Ama 4 yıl boyunca Özal ailesinin aile imamlığını yaptım."

"Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu.Halde çalışan birine; "Sen camiye avizeleri getir,ben senin reklamını yapayım!" dedim.Cami doluyken cemaate; "Namazın farzı kaç diye sorsam aranızda bilen olur,bilmeyen olur.Haydi ondan da vazgeçtim,abdestin farzını sorsam onu da bilen olur,bilmeyen olur..Ama kaliteli,ucuz sebze ve meyvenin hal binası No:47 Şahin Topaloğlu'nda satıldığını bilip oraya gidersiniz!" dedim.15 gün sonra avizeleri getirdi."Hocam,gelen giden benim dükkanı soruyor,caminin başka ihtiyacı var mı?" diye sordu."

"Bir ara dünya kupası maçı vardı.Birkaç rütbeli kişi teravih namazını da,maçı da kaçırmak istemiyordu."Hocam ne yapacağız?" diye sordular."Teravihe gelin,hızlı kıldırıp sizi maça yetiştiririm!" dedim.Birkaç rekatı hızlı hızlı kıldırdım.Sonra biraz rolantiye almışım.Maça geciktiler."Hocam ne yaptın?İyi gidiyordun,sonra birden yavaşladın?" dediler."Yahu radara yakalandık! Görmediniz mi,cemaatin arasında Malatya Müftüsü vardı?" dedim"

KAYNAK : Genç Beyin Dergisi / Sayı 46 / Sayfa 60

En akıllımız Cumhurbaşkanı oldu en delimiz papayı vurdu. Bize ise Malatya Forum'a girmek kaldı.
Şeker Hoca Kimdir?
Yazan Cevap içeriği

boşluk

admin
[Malatya Forum]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 31.05.2011
İleti Sayısı: 2.722
Şehir: Malatya
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 16.07.2011- 10:09
Alıntı yaparak cevapla  


Şeker Hoca Kimdir?

Resim Ekleme

Celal Tilgen, Malatya'daki Şeker Camii'nin imamı. Lakabı, Şeker Hoca. Ama bu lakabı sadece camiye borçlu değil. Tilgen yani namı diğer Şeker Hoca, ülkenin en modern din adamlarından biri. Vaazlarını laptopla veriyor. Soruları internetten yanıtlıyor, vaaz arası reklam alıyor. Vaazını "Malatyaspor Galatasaray'ı yensin, amin" diye bitiren ama kimseden tepki almayan bir din adamı.

Basın Yayın Halkla İlişkiler mezunu olan Tilgen'in ilginç icraatlerinin başında camide galoş zorunluluğu, internet üzerinden vaaz ve vaazlarının arasına reklam almak geliyor.

En akıllımız Cumhurbaşkanı oldu en delimiz papayı vurdu. Bize ise Malatya Forum'a girmek kaldı.
__________________

Bu ileti en son admin tarafından 16.07.2011- 10:10 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Malatyalı Ünlüler ve İz Bırakanlar
 »  Şeker Hoca Celal Tigen

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Malatya Forum'daki bilgiler muhtelif kaynaklardan ve web sitelerinden elde edilmiştir. Telif hakkı için iletişime geçebilirsiniz.

İletişim:  İletişim için admin profilindeki e-posta adresini yada forum mesajlaşmasını kullanınız.

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF Ekibi

Malatya Forum - Dev Malatya Arşivi - Sadece Malatya


Forum Mobil Rss Sitemap Güncelle